Skip to main content
Aktualności

Apteka zjednoczona na rzecz zdrowszego świata

25 wrzesień 2023

 25 i 26 września to szczególne dni w kalendarzach Farmaceutów i Aptekarzy – dlaczego? 

25 września na całym świecie obchodzony jest Światowy Dzień – to właśnie tego dnia w 1912 roku powstała Międzynarodowa Federacja Farmaceutyczna (FIP; fr. Federation Internationale Pharmaceutique), która dziś jednoczy organizacje i stowarzyszenia farmaceutyczne działające w 154 krajach. Pomimo że święto jest dość młode (zostało ustanowione w 2009 roku) to jego cel jest ponadczasowy i uniwersalny. Zgodnie z uchwałą Rady FIP jest nim ukazanie pozytywnego wpływu farmaceutów na zdrowie ludzi w każdym zakątku świata, co przejawia się w promowanym haśle „Apteka zjednoczona na rzecz zdrowszego świata”.

Dla polskich farmaceutów aptecznych szczególnie ważny jest kolejny dzień miesiąca – przypada wówczas Ogólnopolski Dzień Aptekarza. Stanowi on wspomnienie Kosmy i Damiana, czyli świętych męczenników chrześcijańskich i wedle tradycji zginęli właśnie 26 września 283 roku. Byli oni rzymskimi lekarzami, którzy opieką obdarzali wszystkich – bez względu na wyznanie czy status majątkowy. Są uznawani za patronów aptekarzy oraz lekarzy, dlatego w ikonografii często ukazuje się ich z narzędziami aptekarskimi – łyżką do nabierania maści, moździerzem albo narzędziami chirurgicznymi.

Niezależnie od tego, który z dni jest „tym właściwym” do świętowania, nie ulega wątpliwości, że wszystkim farmaceutom i aptekarzom należą się szczere życzenia i podziękowania, a zatem…

Drodzy Aptekarze i Farmaceuci!

Składamy najserdeczniejsze życzenia zadowolenia i satysfakcji z codziennej pracy, a także okazji do rozwoju zawodowego, możliwości poszerzania swojej wiedzy i zdobywania doświadczenia. Dziękujemy za oddanie i wytrwałość w realizacji naszej wspólnej misji, jaką jest dbałość o zdrowie i dobro pacjentów.

Zespół Urtiki

Newsletter

Zapisz się do Newslettera, żeby dostawać informacje o nowościach w naszej ofercie.